Lapostető lejtésképzés thermobetonnal
A kis sűrűség és kiváló térkitöltési jellemzőinek köszönhetően lapostetők lejtésképzésére is használhata mellet, még hőszigetelést is nyújt.
A kis sűrűség és kiváló térkitöltési jellemzőinek köszönhetően lapostetők lejtésképzésére is használhata mellet, még hőszigetelést is nyújt.
A kis sűrűség és kiváló térkitöltési jellemzőinek köszönhetően lapostetők lejtésképzésére is használható a thermobeton, amivel nem csak a megfelelő vízelvezetés biztosítható, hanem extra hőszigetelést is nyújt. Mivel betonként bedolgozható, ezért bonyolult lejtésidomokat is könnyen ki lehet belőle alakítani.
A thermobeton egyszerre alkalmazható hőszigetelésre és lejtésképzésre. A kis sűrűségű, könnyen beépíthető anyag a klasszikus betonhoz hasonlóan a helyszínen előállítható és számos előnnyel rendelkezik:
A thermobeton részletes műszaki jellemzőit itt találja.
A 70-es és 80-as évektől kezdve nagy népszerűségnek örvendő lapostető olyan teherhordó födémmel lezárt épület tetőszerkezetet jelent, amelyre nem kerül környezettől elhatárolt zárt tér.
A lapostető kritikus eleme a tetőszigetelés, amely kiterjed a zárófödémre telepített pára-, hő- és a csapadékvíz szigetelésére is. Ennek nem megfelelő kivitelezése azonban gyakran a lapostetők gyenge pontja tud lenni.
A lapostetők egyik fő hátránya a beázás lehetősége, elsősorban abban az esetben, amikor nem tökéletes a vízszigetelés, illetve amikor hiányzik a megfelelő lejtésképzés. Jól megvalósított lejtésképzéssel ugyanis elérhető a víz azonnali elvezetése, így nem alakul ki a tetőn hosszabb ideig jelen lévő állóvíz, ami szivárgáshoz, beázáshoz vezethet.
A lejtésképzés szükségességét már szakmai irányelvek törvényileg is szabályozzák. Hazánkban az 1993-ban megjelent Tetőszigetelések tervezési és kivitelezési irányelve „5.2. A tető lejtése” pontja hivatkozik a lejtésképzés előírt mértékére: „A tető tervezésekor a lehajlások figyelembevétele mellett általános felületen legalább 2%, vápában legalább 1% lejtést kell biztosítani.”
Az előírásban meghatározott százalékok az alkalmazott szigeteléstől függően eltérhetnek: táblás hőszigeteléseknél a fektetésből adódó síkfogasság miatt az ajánlott érték 2,5%, míg nagy fesztávú vagy nagyobb lehajlású szerkezeteknél legalább 3%. Fa (pl. deszka) illetve fából készülő táblás termékek esetén – a várható vetemedések miatt – az előírás legalább 4%.
A thermobeton elkészítése és beépítése hasonlít a hagyományos beton használatához – figyelembe véve az alábbi javaslatokat: